Gabi Blacha

Urodziła się 11 marca 1990 roku w Gliwicach. Swoją muzyczną drogę rozpoczęła w wieku czterech lat u boku swojego taty Norberta Blachy, śpiewając wraz z siostrą i nagrywając płyty z piosenkami dziecięcymi, kolędami czy z zbiorem do kształcenia muzycznego “Dzień dobry muzyko”. 

Rozwijająca się pasja śpiewania, wspólne koncertowanie, a później kształcenie w klasie skrzypiec prowadziło w kierunku muzyki i wiązania z nią swojej przyszłości. Podczas dwunastoletniej edukacji w Szkole Muzycznej I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, równolegle cały czas kierowała się w stronę swojej największej pasji – śpiewania, którą to nieustannie rozwijała śpiewając w big-bandzie czy zespole stworzonym z przyjaciółmi, z którym koncertowała jako zespół Cantate Deo. 

Zdobyła I nagrodę Festiwalu “ O Szarotkę Nowotarską” śpiewając utwór Andrzeja Zauchy “Bądź moim natchnieniem”. W roku 2010 została przyjęta do klasy skrzypiec jazzowych Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Równolegle kształciła swój wokal u Wojciecha Myrczka i Anny Mikoś. 

Jako artystka komponuje swoją autorka muzykę i pisze teksty. Całość ubiera w barwne i bogate aranżacje, a w tym wszystkim towarzyszą jej doświadczeni muzycy: Martyna Sołtysik, Radek Pendziałek , Łukasz Forest Piechota i Michał Dziewiński. Jej historię zapoczątkował utwór „Jakubowy Dar”, a następnie „Mamo”. Pierwszy z wymienionych, szybko stał się numerem jeden “Listy z Mocą” Radio RDN Nowy Sącz, a także “Częstograjem” w Radio Anioł Beskidów. W roku 2017 ukazał się autorski album artystki, zatytułowany „Jakubowy Dar”. Premierowy koncert odbył się w Jazovii podczas Palm Jazz Festival. Płyta stała się “Płytą Tygodnia” Radia Niepokalanów oraz często gościła w specjalnej audycji Polskie Radio Czwórka. 

Od tego momentu usłyszeć można było już kolejne single, które zapowiadały kolejny krążek: „Zakołysze”, „Chwileczka”, „Ilekroć”, „1,2,3” czy „Kiedy zrozumiem”. 

Wraz z liderką, zespół odwiedził już wiele pięknych miejsc, grając koncerty czy warsztaty gospel. Od dwunastu lat organizuje autorskie wydarzenie – Festiwal twórczości Norberta Blachy Wesoły Wędrownik. To wydarzenie dedykowane jej tacie – warsztaty i koncert muzyki Gospel, które przyciąga swymi nietuzinkowymi kompozycjami i aranżacjami Negro Spirituals and Gospel jego autorstwa. Wystąpiła u boku takich artystów jak Kuba Badach, Andrzej Lampert, Junior Robinson i wielu innych. 

Została laureatką Carpathia Festival w Rzeszowie w roku 2020 roku. 

Jako realizator, nagrywa różnych artystów oraz własną muzykę w Studio B1, którego jest właścicielem. Miejsce to od lat zapewnia dom dobrym projektom muzycznym, szczególnie spod znaku gospel, klasyki, jazzu i muzyki kameralnej, a co najważniejsze, kontynuuje dziedzictwo mojego taty – Norberta Blachy.